953740-87-9
Product Name:
N-(4-Amino-2-methylphenyl)-2-(2-chlorophenoxy)-acetamide
Formula:
C15H15ClN2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 290.74 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 290.0822054 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 290.0822054 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 64.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 327 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
