951984-86-4
Product Name:
6-(2-(4-bromophenyl)-2-oxoethyl)-10,10-dimethyl-2-(pyridin-3-yl)-6,8,10,11-tetrahydro-5H-pyrano[4',3':4,5]thieno[3,2-e][1,2,4]triazolo[1,5-c]pyrimidin-5-one
Formula:
C25H20BrN5O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 550.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 549.04702 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 549.04702 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 118 Ų |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 840 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
