951961-86-7
Product Name:
2-ethoxy-N-(1-phenylethyl)-5-(1,1,3-trioxo-1,2-thiazolidin-2-yl)benzenesulfonamide
Formula:
C19H22N2O6S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 438.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 438.09192877 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 438.09192877 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 127 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 781 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
