951949-84-1
Product Name:
(5Z)-5-[(5-methoxy-1H-indol-3-yl)methylidene]-2-(pyridin-2-ylamino)-1,3-thiazol-4-one
Formula:
C18H14N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 350.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 350.08374688 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 350.08374688 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 108 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 529 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
