95151-41-0
Product Name:
Silane, [1-(fluoromethylene)-2,2-dimethylpropoxy]trimethyl-
Formula:
C9H19FOSi
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 190.33 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 190.11891992 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 190.11891992 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 9.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 174 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
