951322-11-5
Product Name:
dFBr hydrochloride
Formula:
C16H22BrClN2
Synonyms:
6-Bromo-2-(1,1-dimethyl-2-propen-1-yl)-N-methyl-1H-indole-3-ethanamine hydrochloride;dFBr hydrochloride
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 357.7 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 356.06549 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 356.06549 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 27.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 316 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
