950149-02-7
Product Name:
5-Pyrimidinecarboxylic acid, 2-cyclopropyl-1,6-dihydro-4-methyl-6-thioxo-, methyl ester
Formula:
C10H12N2O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 224.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 224.06194880 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 224.06194880 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 82.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 394 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
