COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 610.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 16 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 610.15338487 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 610.15338487 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 266 Ų |
| Heavy Atom Count | 43 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1020 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 10 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-(3,4-dihydroxyphenyl)-5,7-dihydroxy-3-[[3,4,5-trihydroxy-6-[(3,4,5-trihydroxy-6-methyl-2-oxanyl)oxymethyl]-2-oxanyl]oxy]-1-benzopyran-4-one is a member of flavonoids and a glycoside.
