948844-00-6
Product Name:
2-methyl-N-(2-phenylethylidene)propane-2-sulfinamide(WXG01342)
Formula:
C12H17NOS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 223.34 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 223.10308534 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 223.10308534 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 48.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 237 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
