94850-47-2
Product Name:
(3E)-3-[2-(4-methyl-2-nitrophenyl)hydrazinylidene]piperidin-2-one
Formula:
C12H14N4O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 262.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 262.10659032 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 262.10659032 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 99.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 391 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
