947601-83-4
Product Name:
11-AMINOUNDECANOIC ACID TETRAMETHYLAMMONIUM SALT
Formula:
C15H34N2O2
Synonyms:
Tetramethylammonium 11-aminoundecanoate
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 274.44 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 274.262028332 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 274.262028332 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 151 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
