947254-64-0
Product Name:
ethyl (2Z)-2-[(9E)-5-(4-methoxyphenyl)-9-[(4-methoxyphenyl)methylidene]-3-oxo-5,6,7,8-tetrahydro-[1,3]thiazolo[2,3-b]quinazolin-2-ylidene]acetate
Formula:
C29H28N2O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 516.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 516.17189317 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 516.17189317 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 103 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1020 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
