94632-15-2
Product Name:
Benzene, [1-methyl-2-[methyl(3-methyl-1,3-butadien-1-yl)silyl]ethyl]-
Formula:
C15H22Si
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 229.41 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 229.141252204 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 229.141252204 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 236 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
