946270-63-9
Product Name:
N-cyclopentyl-2-[(2-fluorophenyl)methylsulfanyl]-3-(2-methoxyethyl)-4-oxoquinazoline-7-carboxamide
Formula:
C24H26FN3O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 455.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 455.16789104 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 455.16789104 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 96.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 700 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
