94625-87-3
Product Name:
Butanedioic acid, 1-methyl 4-(2,3,4,5,6-pentachlorophenyl) ester
Formula:
C11H7Cl5O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 380.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 379.875747 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 377.878697 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 52.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 351 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
