946218-43-5
Product Name:
2-(4-benzylpiperazin-1-yl)-N-(3-chloro-4-methylphenyl)pteridin-4-amine
Formula:
C24H24ClN7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 445.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 445.1781715 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 445.1781715 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 581 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
