94435-50-4
Product Name:
10-Octadecen-12-ynoic acid, 9-hydroxy-, methyl ester
Formula:
C19H32O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 308.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Exact Mass | 308.23514488 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 308.23514488 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 359 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
