944154-76-1
Product Name:
5-(4-Chlorophenyl)-1-(2,4-dichlorophenyl)-4-methyl-N-(3-pyridinylmethyl)-1H-pyrazole-3-carboxamide
Formula:
C23H17Cl3N4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 471.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 470.046794 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 470.046794 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 59.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 603 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
