944142-61-4
Product Name:
1,4-Piperidinedicarboxylic acid, 4-(2-methylpropyl)-, 1-(1,1-dimethylethyl) ester
Formula:
C15H27NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 285.38 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 285.19400834 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 285.19400834 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 363 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
