943832-60-8
Product Name:
2-Pyridinecarboxylic acid, 4-amino-3-chloro-6-(4-chloro-2-fluoro-3-methoxyphenyl)-
Formula:
C13H9Cl2FN2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 331.12 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 329.9974257 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 329.9974257 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 85.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 390 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Halauxifen is a pyridinemonocarboxylic acid that is 4-amino-3-chloropyridine-2-carboxylic acid which is substituted by a 4-chloro-2-fluoro-3-methoxyphenyl group at position 6. It is a herbicide used for the control of broad-leaved weeds in cereals and oilseed rape. It has a role as a herbicide, a synthetic auxin and a metabolite. It is a member of monochlorobenzenes, a member of monofluorobenzenes, a monomethoxybenzene, a chloropyridine, an aminopyridine, a pyridinemonocarboxylic acid and a biaryl.
