94320-85-1
Product Name:
2-Pyrimidinamine, 5-chloro-N,4-dimethyl-6-(4-morpholinyl)-
Formula:
C10H15ClN4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 242.70 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 242.0934388 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 242.0934388 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 50.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 225 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
