94317-85-8
Product Name:
1H-Purine-2,6,8(3H)-trione, tetrahydro-4,5-dihydroxy-3,7-dimethyl-
Formula:
C7H10N4O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 230.18 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 230.06511943 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 230.06511943 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 122 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 412 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
