943103-58-0
Product Name:
1-[2-(1-methylbenzimidazol-2-yl)pyrrolidin-1-yl]propan-1-one
Formula:
C15H19N3O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 257.33 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 257.152812238 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 257.152812238 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 38.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 346 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
