94242-52-1
Product Name:
3-Quinolinecarboxylic acid, 1-cyclopropyl-6,8-difluoro-1,4-dihydro-7-(4-methyl-1-piperazinyl)-4-oxo-
Formula:
C18H19F2N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 363.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 363.13944780 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 363.13944780 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 64.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 631 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
