942271-60-5
Product Name:
4-Fluoro-2-Nitro-Benzoic Acid Tert-Butyl Ester
Formula:
C11H12FNO4
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H315:Skin corrosion/irritation H320:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P330:Rinse mouth. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 241.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 241.07503603 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 241.07503603 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 308 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

