942010-43-7
Product Name:
N-(4-bromophenyl)-1-ethyl-2-oxo-1,8-naphthyridine-3-carboxamide
Formula:
C17H14BrN3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 372.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 371.02694 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 371.02694 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 62.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 500 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
