941871-87-0
Product Name:
methyl (Z)-2-(6-methyl-2-((3-phenylpropanoyl)imino)benzo[d]thiazol-3(2H)-yl)acetate
Formula:
C20H20N2O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 368.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 368.11946368 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 368.11946368 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 545 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
