941871-52-9
Product Name:
(Z)-N-(3-allyl-6-fluorobenzo[d]thiazol-2(3H)-ylidene)-4-(N,N-dimethylsulfamoyl)benzamide
Formula:
C19H18FN3O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 419.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 419.07736195 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 419.07736195 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 104 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 727 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
