941244-26-4
Product Name:
4-Oxazolecarbonitrile, 5-[[(4-methylphenyl)methyl]amino]-2-[4-(4-morpholinylsulfonyl)phenyl]-
Formula:
C22H22N4O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 438.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 438.13617637 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 438.13617637 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 117 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 726 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
