941228-32-6
Product Name:
ULTROXAPoly(2-propyl-2-oxazoline)(n=approx.100)
Formula:
(C6H11NO)nCH4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 371.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 371.27840667 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 371.27840667 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 81.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 429 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
