COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 161.16 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 161.058911855 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 161.058911855 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 53.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 218 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
RELATED SUPPLIERS
ALS India Life Sciences Pvt. Ltd
3Y
product:939-07-1 3-Phenyl-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one 95.00%
