936352-68-0
Product Name:
Benzeneacetic acid, 2,4-dichloro-α-[[(1,1-dimethylethoxy)carbonyl]amino]-, (αS)-
Formula:
C13H15Cl2NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 320.16 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 319.0378133 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 319.0378133 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 75.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 370 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
