93574-06-2
Product Name:
4-Hydroxy-3-(2-hydroxy-2-methylpropyl)-1-methylquinolin-2(1H)-one
Formula:
C14H17NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 247.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 247.12084340 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 247.12084340 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 60.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 387 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
