934185-80-5
Product Name:
1-(7-chloro-1H-indol-3-yl)-2,2,2-trifluoroethanone
Formula:
C10H5ClF3NO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 247.60 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 247.0011760 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 247.0011760 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 32.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 294 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
