931621-46-4
Product Name:
1,3,4-Oxadiazole-2-methanamine, N-(2,4-dimethylphenyl)-α-methyl-5-(4-methylphenyl)-
Formula:
C19H21N3O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 307.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 307.168462302 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 307.168462302 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 51 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 370 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
