931031-37-7
Product Name:
ethyl 4-[2-(5,6-dimethylthieno[2,3-d]pyrimidin-4-yl)sulfanylacetyl]piperazine-1-carboxylate
Formula:
C17H22N4O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 394.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 394.11333292 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 394.11333292 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 129 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 516 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
