930060-29-0
Product Name:
6-methyl-1-propan-2-yl-N-(1,3-thiazol-2-yl)pyrazolo[3,4-b]pyridine-4-carboxamide
Formula:
C14H15N5OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 301.37 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 301.09973129 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 301.09973129 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 394 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
