929973-49-9
Product Name:
Acetamide, 2-chloro-N-[4-[[methyl(1-methylethyl)amino]sulfonyl]phenyl]-
Formula:
C12H17ClN2O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 304.79 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 304.0648413 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 304.0648413 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 74.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 398 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
