929973-25-1
Product Name:
Butanenitrile, 4-chloro-3-oxo-2-[4-(2-thienyl)-2(3H)-thiazolylidene]-
Formula:
C11H7ClN2OS2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 282.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 281.9688329 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 281.9688329 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 113 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 366 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
