929972-17-8
Product Name:
5-amino-1-[(2-chloro-6-fluorophenyl)methyl]-4-[4-(4-methoxyphenyl)-1,3-thiazol-2-yl]-2H-pyrrol-3-one
Formula:
C21H17ClFN3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 429.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 429.0714038 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 429.0714038 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 97.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 643 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
