929882-65-5
Product Name:
4-(2,4-dichlorophenyl)-3H,4H,5H,6H,7H-imidazo[4,5-c]pyridine-6-carboxylic acid
Formula:
C13H11Cl2N3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 312.15 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 311.0228320 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 311.0228320 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 78 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 385 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
