929869-61-4
Product Name:
1-[3-(1H-indol-3-yl)propanoyl]-N-(3-methoxyphenyl)piperidine-3-carboxamide
Formula:
C24H27N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 405.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 405.20524173 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 405.20524173 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 74.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 598 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
