929851-18-3
Product Name:
(4E)-4-[(3,5-dichloroanilino)methylidene]-2-(1,1-dioxothiolan-3-yl)-5-methylpyrazol-3-one
Formula:
C15H15Cl2N3O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 388.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 387.0211179 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 387.0211179 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 87.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 677 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
