929818-53-1
Product Name:
(5E)-3-[2-(3,4-dimethoxyphenyl)ethyl]-5-(quinolin-6-ylmethylidene)-2-sulfanylidene-1,3-thiazolidin-4-one
Formula:
C23H20N2O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 436.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 436.09153485 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 436.09153485 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 109 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 671 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
