929810-35-5
Product Name:
N-(4-acetamidophenyl)-1-(4-phenylbenzoyl)piperidine-4-carboxamide
Formula:
C27H27N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 441.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 441.20524173 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 441.20524173 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 78.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 666 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
