928-17-6
Product Name:
3-HYDROXYHEXADECANOIC ACID
Formula:
C16H32O3
Synonyms:
3-Hydroxyhexadecanoic acid
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 272.42 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 272.23514488 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 272.23514488 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 57.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 204 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
3-hydroxypalmitic acid is a long-chain fatty acid that is the 3-hydroxy derivative of palmitic acid. It is a 3-hydroxy fatty acid and a hydroxypalmitic acid. It is functionally related to a hexadecanoic acid. It is a conjugate acid of a 3-hydroxypalmitate.
