926277-68-1
Product Name:
L-Valinamide, N2-acetyl-L-lysyl-L-lysyl-L-lysyl-L-lysyl-L-lysyl-L-lysyl-L-seryl-L-tyrosyl-L-seryl-L-methionyl-L-α-glutamyl-L-histidyl-L-phenylalanyl-L-arginyl-L-tryptophylglycyl-L-lysyl-L-prolyl-
Formula:
C113H181N33O25S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 2433.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -7.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 35 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 35 |
| Rotatable Bond Count | 87 |
| Exact Mass | 2433.3660644 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 2432.3627096 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 999 Ų |
| Heavy Atom Count | 172 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 5000 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 18 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Modimelanotide is under investigation in clinical trial NCT01897519 (A Safety and Efficacy Trial of Multiple Dosing Regimens of ABT-719 for the Prevention of Acute Kidney Injury in Subjects Undergoing High Risk Surgery).
