926262-09-1
Product Name:
3-Pyridinamine, 2-(6,7-dihydrothieno[3,2-c]pyridin-5(4H)-yl)-
Formula:
C12H13N3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 231.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 231.08301860 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 231.08301860 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 248 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
