926246-59-5
Product Name:
6-AMINO-1,3-DIMETHYL-2,4-DIOXO-1,2,3,4-TETRAHYDROPYRIMIDINE-5-SULFONYL CHLORIDE
Formula:
C6H8ClN3O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 253.66 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 252.9924046 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 252.9924046 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 109 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 463 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
