925597-67-7
Product Name:
2-amino-5-[3-hydroxy-1-[(2-methyl-5-propan-2-ylphenyl)methyl]-2-oxoindol-3-yl]-1,3-thiazol-4-one
Formula:
C22H23N3O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 409.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 409.14601278 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 409.14601278 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 121 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 711 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
